Jak dobrze opisać cel główny projektu unijnego ?
Dowiesz się o tym z naszego e-booka, jaki przygotowaliśmy dla osób zainteresowanych składaniem wniosków w ramach projektów współfinansowanych przez UE.
Niedługo e-book będzie dostępny do pobrania. Zapraszamy do śledzenie informacji o tym, w jaki sposób można pobrać ten ciekawy materiał.
Obserwuj naszego Facebooka
https://www.facebook.com/astitum
Poniżej zamieszczamy dość obszerne fragmenty tego opracowania.
Fragmenty e-booka “Jak dobrze opisać cel główny projektu unijnego”
E-book niniejszy skierowany jest do osób zainteresowanych przygotowaniem wniosków aplikacyjnych, w odpowiedzi na konkursy ogłaszane przez desygnowane do tego instytucje – szczególnie w ramach Programów Operacyjnych, a tym samym przystąpieniem do realizacji projektów współfinansowanych przez UE.
W swojej pracy doradczej często spotykamy się z sytuacją całkowitej nieznajomości problematyki związanej z aplikowaniem o środki zewnętrzne oraz realizacją projektów unijnych UE, lub wiedzy dość powierzchownej.
W zderzeniu z realiami powoduje to zniechęcenie, nadmierny strach przed skompikowalnością procedur, papierologią, biurokracją.
Często niesłusznie. Ważna jest wiedza w danym zakresie i umiejętność jej zastosowania.
Mamy nadzieję, że e-book, który czytasz, będzie w tym pomocny.
Niniejsze opracowanie służy pomocy w niewielkim wycinku pracy, jaką jest sporządzenie wniosku aplikacyjnego. Dotyczy sposobu opracowania oraz opisania dobrego celu głównego projektu.
Podkreślamy słowo DOBREGO. To znaczy takiego, który sporządzony jest zgodnie z zasadami koncepcji SMART, zawiera wszystko, co powinien, jest czytelny, w sposób prawidłowy odpowiada na pytanie „jaki problem i w jaki sposób zostanie rozwiązany dzięki realizacji projektu”. A co najważniejsze, takiego, który nie zostanie nisko oceniony przez Ekspertów.
O tym jak ważny jest prawidłowo opisany cel główny, przekonało się wielu aplikujących, którym do uzyskania dofinansowania zabrakło 1, 2 punktów. Utraconych, niestety z uwagi na źle, nieprecyzyjnie, niezgodnie z zasadami opisany cel główny projektu.
I mała uwaga….
Projekt służy realizacji określonego celu Projekt – zawsze realizowany jest w odpowiedzi na określoną potrzebę/problem. Istniejący stan negatywny (np. duży poziom bezrobocia wśród młodzieży NEET.) powinien przekładać się na cel tzn. stan pozytywny (np. uzyskanie przez określoną liczbę przedstawicieli młodzieży NETT zatrudnienia w postaci umowy o pracę). Zatem realizacja projektu jest narzędziem osiągnięcia celu, nie może być celem samym w sobie, (np. projekt szkoleniowy IT dla osób 50+ – jego celem nie może być zapewnienie środków na funkcjonowanie firmy szkoleniowej realizującej projekt).
Co do zasady…
W dokumentacji konkursowej, w Instrukcji wypełniania wniosku aplikacyjnego zwykle pojawia się punkt określający obowiązek wskazania celu głównego projektu. Wraz z opisem jak należy to uczynić.
Określenie celu głównego w generatorze wniosków to ważny element procesu aplikacji o środki finansowe na realizacje projektu.
Określenie celu głównego musi pozostawać w korelacji i zawierać odniesienie projektu do dokumentów strategicznych zarówno na poziomie beneficjenta, jak i na poziomie lokalnym, regionalnym, sektorowym czy też krajowym
Cel główny wynika z analizy problemu, jakiemu chcemy zaradzić i jest odpowiedzią na ten problem, wskazującą jaki stan docelowy zostanie osiągnięty. Jaki problem zostanie rozwiązany.
Konstruowanie celu głównego oparte jest o jasne, ściśle określone merytoryczne zasady i techniczne prawidła.
Cel główny projektu powinien zatem:
ü wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanych w Programach problemów, jakie chcesz rozwiązać lub złagodzić poprzez realizację projektu;
ü być spójny z właściwym celem szczegółowym Programu oraz ewentualnie z celami sformułowanymi w innych dokumentach o charakterze strategicznym w danym sektorze i/lub w danym regionie. Spójność celów projektu z innymi odpowiednimi celami powinna być dostosowana do obszaru realizacji projektu wskazanego najczęściej w dokumentacji konkursu;
ü opisywać stan docelowy, wskazywać sytuację pożądaną w przyszłości, która zostanie osiągnięta poprzez realizację projektu ( np. założenie działalności gospodarczej), a nie zadania do realizacji, czyli środki do osiągnięcia celu, (np. przeszkolenie…, objęcie wsparciem…, pomoc…);
ü bezpośrednio przekładać się na zadania wskazane w kolejnych częściach wniosku.
ü charakteryzować się cechami zgodnymi z wyżej już wspomnianą koncepcją SMART.
I przykłady celów głównych…
#4 CEL GŁÓWNY- Zdobycie kluczowych kompetencji skwantyfikowanych otrzymaniem przez 112 os (106 K i 106 M) certyfikatu ………………, poprzez uczestnictwo z własnej inicjatywy 140 os dorosłych, 25+, o niskich kwalifikacjach, z obszaru gmin ……………… powiatów: ……………… w szkoleniach z zakresu ………………, w okresie od ……………….r do ………………r
O tym jak napisać dobry wniosek dowiesz się na naszych szkoleniach “Kurs pisania wniosków unijnych”.